Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Jaké jsou kategorie amerických víz a bezvízového styku?

Upraveno: zář 05, 2023  | Tagy: Požadavky na víza do USA, Požadavky na ESTA, Způsobilost ESTA

Úvod

Cizinci, kteří navštíví Spojené státy, musí získat buď americké vízum, nebo bezvízový styk. Proces žádosti o vízum obvykle zahrnuje podání formuláře a pasové fotografie online, zaplacení nevratného poplatku a také účast na schůzce na velvyslanectví pro žadatele ve věku od 14 do 79 let. Proces žádosti o zrušení vízové povinnosti probíhá výhradně online, vyžaduje méně informací a nevyžaduje účast žadatelů na schůzce na velvyslanectví. V tomto článku se seznámíme s některými běžnými kategoriemi amerických víz a také s bezvízovým stykem USA zvaným ESTA.

What are the categories of U.S. visas and visa waivers?
Jaké jsou kategorie amerických víz a bezvízového styku?

Jste připraveni začít pracovat na své žádosti o vízum do USA?

Navštivte webové stránky Ministerstva zahraničí USA a začněte s přípravou své žádosti:

Ministerstvo zahraničních věcí USA

Kategorie amerických víz

Existují dva hlavní typy amerických víz: imigrační a neimigrační. Imigrační víza jsou určena pro cizí státní příslušníky, kteří chtějí ve Spojených státech žít trvale, zatímco neimigrační víza jsou určena pro cizí státní příslušníky, kteří chtějí ve Spojených státech žít dočasně. Pro některé cizí státní příslušníky, kteří splňují zvláštní požadavky, je k dispozici bezvízový styk. Hlavní rozdíly mezi nimi spočívají především v účelu cesty a délce pobytu. Cizí státní příslušník, který chce v USA žít na dobu neurčitou, by měl požádat o imigrační vízum. Každý, kdo cestuje krátkodobě za účelem turistiky, podnikání, studia, dočasné práce, lékařského ošetření, krátkého sloučení rodiny a jiných dočasných návštěv, musí požádat o neimigrační vízum.

Udělení víza automaticky neopravňuje cestujícího ke vstupu do USA. Vízum je pouze důkazem, že úředník konzulátu nebo velvyslanectví uznal žádost za úspěšnou a žadatel za způsobilého ke vstupu, avšak pouze na základě účelu uvedeného v žádosti. O tom, zda může být jednotlivci povolen vstup do USA podle imigračních zákonů, rozhoduje úředník Celní a pohraniční ochrany (CBP) ve vstupním přístavu.

Imigrační víza USA

Cizí státní příslušníci, kteří cestují do USA s cílem usadit se zde, mohou mít nárok na imigrační vízum. Imigrační vízum USA je dokument, který umožňuje cizinci vstoupit na území Spojených států za účelem trvalého pobytu a práce. Tito žadatelé musí nejprve podat žádost na americký úřad pro občanství a přistěhovalectví (USCIS). Žadatelé s mimořádnými schopnostmi nebo investoři obvykle na podporu nespoléhají, ale většina ostatních žadatelů bude potřebovat sponzora, například zaměstnavatele nebo příbuzného.

Do kategorie přistěhovaleckých víz spadá několik typů žádostí o víza. Mezi typy přistěhovaleckých víz do USA patří rodinná víza, víza na základě zaměstnání, víza pro uprchlíky a azylanty a humanitární víza. Mezi několik konkrétních příkladů patří např:

  • O rodinné vízum mohou požádat příbuzní, manželé a snoubenci legálních trvalých rezidentů a občanů USA.
  • Lidé, kteří chtějí adoptovat sirotky ze zahraničí, mohou požádat o vízum pro mezistátní adopci.
  • Investoři s minimálním kapitálem 1 milion dolarů (nebo polovičním, pokud investují v chudé oblasti) mohou požádat o investorské vízum.
  • Zaměstnavatelé, kteří podávají pracovní osvědčení a žádosti pro potenciální zaměstnance s využitím imigračního víza pro zaměstnance.

Po schválení je žádost předána místnímu konzulátu nebo zahraničnímu velvyslanectví, kde je vydáno imigrační vízum. Přistěhovalec pak musí vízum přivézt do USA a ukázat ho úředníkovi CBP ve vstupním přístavu.

Víza pro jiné než přistěhovalecké země USA

Cizí státní příslušníci, kteří plánují krátkodobý pobyt v USA z turistických, zdravotních, dočasných pracovních, obchodních nebo studijních důvodů, musí požádat o neimigrační vízum. K žádosti je třeba přiložit podpůrné doklady, které se liší v závislosti na účelu cesty a typu víza. Studenti, turisté a obchodní cestující mohou žádat prostřednictvím místního konzulátu nebo velvyslanectví.

Níže je uveden seznam nejběžnějších typů nepřistěhovaleckých víz:

Turistika a návštěva (B-1/B-2)

Pro cestující, kteří dočasně navštíví USA za účelem rekreace, lékařského ošetření nebo návštěvy příbuzných. Lze je využít k prohlídce památek, návštěvě přátel nebo jiným rekreačním účelům, cestující musí získat návštěvnické vízum (B), i když je jejich pobyt krátký.

Pracovní víza

  • H-1B: specializovaná povolání
  • L-1: osoby převedené v rámci společnosti
  • O-1: Osoby s mimořádnými schopnostmi nebo úspěchy
  • J-1: výměnní hosté
  • Ostatní jako H-2A, H-2B a TN

Studentská víza

  • F-1 - studentské vízum pro akademické studium (kategorie F)
  • M-1 - studentské vízum pro studium odborného charakteru (kategorie M)
  • J-1 - výměnné vízum pro účast na schválených výměnných programech (kategorie J).

Tranzitní víza (C-víza)

Pro cestující, kteří projíždějí USA tranzitem na cestě do jiné země.

Víza K

Pro snoubence nebo manžele občanů USA a jejich nezletilé děti, kteří přicházejí do USA za účelem sňatku s žadatelem.

Víza U

Pro oběti trestných činů, které utrpěly značné psychické nebo fyzické násilí a jsou ochotny pomáhat orgánům činným v trestním řízení a státním úředníkům při vyšetřování trestné činnosti.

T-Visa

Pro osoby, které jsou nebo byly oběťmi obchodování s lidmi.

Média (I)

Pro zástupce zahraničních médií, kteří dočasně cestují do USA za účelem výkonu své profese.

Náboženští pracovníci (R)

Cestující, kteří splňují podmínky pro udělení víza pro dočasné náboženské pracovníky (R-1), musí pracovat nejméně 2 roky pro stejnou náboženskou organizaci, v níž hodlají v USA působit jako duchovní nebo náboženský odborný pracovník. Pro tuto organizaci musí také pracovat alespoň na částečný úvazek během pobytu v USA.

Sportovci a umělci (P)

Pro mezinárodně uznávané sportovce, umělce a baviče.

Víza pro členy posádek (D)

Pro členy posádky sloužící na palubě námořních plavidel nebo mezinárodních leteckých společností v USA. O vízum pro členy posádky (D) mohou požádat piloti a letušky pracující v dopravních letadlech, kapitáni, inženýři a někteří členové posádky námořních plavidel, plavčíci, personál kuchyně a obsluha a další personál na výletních lodích a stážisté na výcvikových plavidlech. Žadatelé musí mít v úmyslu opustit Spojené státy do 29 dnů od vstupu, aby měli nárok na toto vízum.

Výměnný návštěvník (Q)

Pro mezinárodní kulturní výměnné programy určené USCIS.

Odborné vzdělávání (H-3)

Pro odbornou přípravu v programu, který není primárně určen pro zaměstnání.

Poznámky k výše uvedeným kategoriím neimigračních víz

Turisté, osoby cestující za účelem lékařské péče a studenti, kteří nespadají do žádné z výše uvedených kategorií (např. jde o nekreditní kurz), mohou požádat o návštěvnické vízum (B-2), nazývané také turistické vízum.

Cestující na cestě do jiných zemí, kteří vstupují do USA, potřebují tranzitní vízum (C).

Zvláštní imigrační víza a další kategorie víz

V závislosti na účelu cesty mohou mít žadatelé nárok na několik dalších typů víz. Podrobný seznam těchto typů dalších víz je uveden níže:

Víza pro různé země - víza pro různé země jsou udělována prostřednictvím loterijního systému přistěhovalcům ze zemí s nízkou mírou přistěhovalectví do Spojených států. Přihlášení do loterie o víza rozmanitosti není zpoplatněno.

Vízum USA pro oficiální vládní cesty - Hlavy států nebo vlád (např. prezidenti a premiéři) by mohli požádat o vízum A-1. Velvyslanci, konzulové, ministři, členové vlády, zástupci delegací EU a AU a jejich nejbližší rodinní příslušníci mají zpravidla rovněž nárok na vízum A-1 nebo A-2. O vízum A-2 mohou žádat státní zaměstnanci, někteří vojenští úředníci, pracovníci EU nebo AU a jejich nejbližší příbuzní nebo vyživované osoby.

Víza USA pro zaměstnance mezinárodních organizací - víza typu G-1 až G-4 mohou být udělena osobám, které pracují pro mezinárodní organizace, včetně vládních zaměstnanců a jejich nejbližších rodinných příslušníků. Vízum G-5 mohou získat osobní zaměstnanci držitele víz G-1 až G-4. Národní představitelé, zaměstnanci NATO a jejich nejbližší rodinní příslušníci mohou požádat o vízum typu NATO-1 až NATO-6. Jejich osobním zaměstnancům mohou být udělena také víza NATO-7.

Následné připojení k uprchlíkům a azylantům - Cestující, kterým byl udělen azyl nebo status uprchlíka na území USA, mohou požádat o připojení manžela/manželky a jejich nesezdaných dětí pomocí formuláře I-730.

Program bezvízového styku

Program bezvízového styku, který v současné době zavádí Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS), nabízí cestování bez víz po dobu až 90 dnů. V současné době o něj mohou žádat občané zemí 41. Tito cizinci musí o schválené povolení k cestě požádat online prostřednictvím elektronického systému ESTA (Electronic System for Travel Authorization). Žádost nelze prodloužit, ani pobyt žadatele nelze prodloužit.

Žadatelé o ESTA musí vyplnit online formulář žádosti a odpovědět na všechny příslušné otázky formuláře. Rozhodnutí jsou obvykle vydána během několika minut, v některých případech však může vyřízení trvat až 72 hodin.

Po schválení lze povolení ESTA použít pro turistické, obchodní a tranzitní účely. Žadatelé však nemohou pracovat ani se účastnit kurzů, za které se udělují akademické kredity. Aby měl žadatel nárok na povolení, musí mít zpáteční letenku, využít dopravce, který podepsal dohodu o programu bezvízového styku, a splnit další požadavky ESTA. Žadatelé, kterým bylo povolení ESTA zamítnuto, mohou přesto požádat o vízum do USA.

Závěr

Existuje několik kategorií amerických víz pro přistěhovalecké a nepřistěhovalecké účely. Tento článek představil některé z nejběžnějších typů přistěhovaleckých a nepřistěhovaleckých víz a také přehled příslušných kritérií způsobilosti. Žadatelé, kteří mají nárok na bezvízový styk se Spojenými státy, by měli zvážit podání žádosti o vstup v rámci programu bezvízového styku prostřednictvím ESTA, pokud jejich návštěva nepřesáhne 90 dnů pobytu a je určena pro krátkodobé obchodní, turistické nebo tranzitní účely.