Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Jak ESTA identifikuje bezpečnostní rizika?

Upraveno: srp 25, 2023  | Tagy: Bezpečnost hranic, Požadavky na ESTA, Nárok na ESTA

Úvod

Od roku 2008 se bezpečnost programu bezvízového styku (VWP ) zvýšila zavedením systému ESTA, který umožňuje CBP (Úřad pro cla a ochranu hranic USA) prověřit potenciální cestující, zda nepředstavují bezpečnostní riziko před tím, než nastoupí na palubu letadla směřujícího do Spojených států. Systém ESTA působí jako protiváha zranitelnosti a rizikům, které představuje bezvízový styk, a poskytuje další úroveň bezpečnosti. Předběžné prověření umožňuje pracovníkům DHS zaměřit své úsilí na malý počet cestujících, kteří potenciálně představují hrozbu.

How does the ESTA identify security risks?
Jak systém ESTA identifikuje bezpečnostní rizika?

Jak probíhá prověřování cestujících v rámci systému ESTA?

Elektronický systém pro cestovní povolení (ESTA) je automatizovaný systém, který používá Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických (DHS) k určení oprávněnosti návštěvníků cestovat do Spojených států v rámci programu bezvízového styku (VWP). Obecným cílem systému ESTA je prověřit žadatele z hlediska možných bezpečnostních rizik před jejich příjezdem do Spojených států. Zde jsou uvedeny některé způsoby, jakými může systém ESTA identifikovat bezpečnostní rizika:

[1] Shromažďování a ověřování údajů

Osobní údaje: Žadatelé jsou povinni poskytnout přesné osobní údaje, včetně svého celého jména, data narození a údajů z cestovního pasu.

Cestovní informace: V žádosti jsou rovněž požadovány údaje o vašich cestovních plánech, včetně čísla letu a cílové destinace v rámci Spojených států.

Dotazník: Během procesu podávání žádosti musí cestující odpovědět na řadu otázek, které se týkají jejich způsobilosti v rámci programu bezvízového styku, jakož i bezpečnostních a zdravotních otázek.

[2] Prověřování minulosti a křížové odkazy na údaje

Národní databáze: Informace z žádosti se porovnávají s různými bezpečnostními databázemi USA, jako je například databáze prověřování teroristů, aby se zjistila potenciální shoda nebo červené vlajky.

Sdílení informací mezi agenturami: DHS může rovněž koordinovat činnost s dalšími federálními agenturami a mezinárodními partnery za účelem vzájemného porovnávání údajů.

Trestní minulost: Otázky týkající se trestní minulosti mohou upozornit na žadatele, kteří by mohli představovat bezpečnostní riziko.

[3] Analytické algoritmy

Systém ESTA používá algoritmy, které jsou navrženy tak, aby označovaly žádosti na základě řady kritérií, která by mohla znamenat bezpečnostní riziko. Konkrétní údaje nejsou z bezpečnostních důvodů zveřejňovány.

[4] Průběžné monitorování

Aktualizace: I po prvním schválení může být povolení ESTA zrušeno, pokud se objeví nové informace, které naznačují, že cestující představuje bezpečnostní riziko.

Přístav vstupu: Schválení žádosti ESTA nezaručuje vstup do Spojených států. Pracovníci Úřadu pro cla a ochranu hranic (CBP) ve vstupním přístavu rovněž provádějí kontroly a mohou odmítnout vstup, pokud zjistí jakékoli bezpečnostní riziko.

Jaká jsou nejnovější bezpečnostní vylepšení systému ESTA?

V reakci na tyto rostoucí obavy posílilo DHS bezpečnost programu VWP prostřednictvím vylepšení systému ESTA. Tato vylepšení sice usnadňují bezvízový styk se Spojenými státy, ale zároveň zvyšují schopnost CBP prověřovat cestující a pomáhají řešit problém vracejících se zahraničních bojovníků. Žadatelé o ESTA jsou nyní vyzváni k poskytnutí dalších informací, které jsou všechny k nahlédnutí na formuláři žádosti ESTA. Nová témata otázek jsou shrnuta následovně:

I přes tyto dodatečné otázky není ESTA totéž co elektronické vízum. Žádost o ESTA je stále mnohem méně složitý proces než žádost o vízum B1 nebo B2, která zahrnuje poskytnutí biometrických a životopisných údajů a absolvování pohovoru s konzulárním úředníkem USA. Navzdory zvýšené úrovni bezpečnosti počet osob, které chtějí vycestovat do USA, stále roste.

Jaké databáze nebo bezpečnostní systémy používá ESTA při rozhodování o tom, zda je žadatel způsobilý?

Země, které se účastní programu bezvízového styku, jsou povinny sdílet zpravodajské informace a spolupracovat se Spojenými státy v otázkách bezpečnosti. Status země v programu bezvízového styku se kontroluje každé dva roky, což umožňuje přezkoumat její bezpečnostní a protiteroristická opatření. Při podání žádosti o povolení ESTA online systém okamžitě porovnává biografické údaje poskytnuté žadateli s několika databázemi, včetně databáze TSDB (Terrorist Screening Database), záznamů o ztracených a odcizených pasech, databáze SLTD (INTERPOL'S Stolen and Lost Travel Documents database), všech předchozích zamítnutí v rámci programu bezvízového styku, zrušení víz, zrychlených vyhoštění, jakož i záznamů z oddělení veřejného zdraví, včetně CDCP (Centers for Disease Control and Preventions), s cílem ověřit, zda osoby netrpí přenosnou nemocí, která představuje hrozbu pro veřejné zdraví.

Jaká jsou typická rizika používaná k určení, zda je žadatel způsobilý, či nikoli?

Při podání žádosti o povolení ESTA budete muset odpovědět ano nebo ne na 9 otázek týkajících se způsobilosti, které se používají k určení, zda jste způsobilí, či nikoli. Mezi tyto otázky patří např:

  • Zda trpíte fyzickou nebo duševní poruchou, či nikoliv.
  • zda trpíte přenosnou nemocí
  • Zda užíváte drogy nebo jste porušili zákony týkající se nelegálních drog.
  • Zda jste byli někdy zatčeni za trestný čin, který měl za následek vážnou škodu na majetku nebo vážnou újmu jiné osobě či státnímu orgánu.
  • Zda jste se museli zapojit nebo jste se někdy zapojili do teroristických aktivit
  • Zda jste se někdy dopustili podvodu za účelem získání víza pro sebe nebo pro někoho jiného.
  • zda vám bylo v minulosti odepřeno vízum nebo zda vám byl odepřen vstup do USA
  • Pokud jste někdy hledali nebo v současné době hledáte zaměstnání bez řádného víza, zda jste někdy překročili dobu platnosti víza
  • pokud jste od 1. března 2011 cestovali do zemí, které jsou v současnosti považovány za rizikové, včetně Kuby, Íránu, Iráku, Libye, Severní Koreje, Somálska, Súdánu, Sýrie nebo Jemenu.

Pokud žadatel na některou z těchto otázek odpoví kladně, bude jeho žádost s největší pravděpodobností zamítnuta.