Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Jak DHS a CBP používají APIS?

Upraveno: srp 25, 2023  | Tagy: Bezpečnost na hranicích, požadavky ESTA

APIS je systém předběžných informací o cestujících, který je před odletem povinný a umožňuje ministerstvu vnitřní bezpečnosti (DHS) kontrolovat informace o cestujících. Údaje o cestujících jsou podrobeny bezpečnostní kontrole předtím, než jim je umožněno nastoupit na let, kterým vstupují do USA nebo je opouštějí. APIS se používá také pro komerční lodní dopravu nebo plavbu do USA nebo z USA.

APIS spolu s údaji jmenné evidence cestujících (PNR) umožní DHS identifikovat teroristické hrozby a předcházet jim a umožní mu koordinovat činnost se zahraničními orgány a dopravci, aby zabránil vstupu zájmových osob na palubu letadla.

How do DHS and CBP use APIS?
Jak DHS a CBP používají systém APIS?

Co je APIS?

APIS je elektronický systém pro výměnu dat, který stále více využívají země po celém světě. APIS je počítačový systém, který shromažďuje biografické údaje cestujících, kteří cestují mezinárodně letecky nebo po moři, před jejich příletem nebo odletem. Letecké společnosti a námořní dopravci jsou povinni tyto informace shromažďovat a předávat je celnímu úřadu pro ochranu hranic (CBP). Shromažďované údaje obvykle zahrnují:

  • Jméno
  • Pohlaví
  • Datum narození
  • Občanství
  • Informace o cestovním pasu
  • Údaje o trase

Spojené státy a většina zemí EU nyní vyžadují, aby dopravci před odletem poskytli informace o svých cestujících. Tento systém byl zaveden za účelem zvýšení bezpečnosti a je znám jako APIS.

Dopravce vás bude informovat o údajích, které musíte poskytnout. To se provádí buď při rezervaci, nebo při odbavení. Pokud si nejste jisti požadavky, obraťte se na svého dopravce, který vám zodpoví veškeré dotazy.

Neměli byste zaměňovat poskytnutí údajů pro APIS s žádostí o ESTA nebo vízum. Stále musíte splňovat požadavky pro vstup do Spojených států nebo jiné země, kterou plánujete navštívit, stejně jako pravidla pasové kontroly a celní předpisy.

Konečné pravidlo APIS bylo zveřejněno v roce 2005 a stanovilo současné požadavky. Požadavky APIS jsou široce uznávány mezinárodními leteckými dopravci a lodními linkami. V prvním roce po vstupu v platnost odbavila celní a pohraniční služba téměř 100 milionů cestujících, kteří vstoupili do USA letecky.

Proč je systém APIS důležitý?

Zvýšená bezpečnostní opatření

Před odletem nebo cestou prověří úředníci CBP předložené údaje APIS, aby posoudili potenciální rizika. Údaje procházejí různými kontrolami podle seznamů sledovaných osob, kriminálních databází a dalších bezpečnostních parametrů s cílem identifikovat vysoce rizikové osoby, které mohou vyžadovat další šetření.

Usnadnění legálního cestování

Systém APIS nejen prověřuje potenciální hrozby, ale také urychluje vstup legitimních cestujících. Předběžná kontrola umožňuje celním a pohraničním úředníkům přesněji zaměřit své úsilí, což urychluje a usnadňuje proces vstupu pro občany a návštěvníky, kteří dodržují zákony.

Koordinace mezi agenturami

DHS může sdílet údaje APIS s dalšími federálními agenturami pro účely národní bezpečnosti, vymáhání práva, imigrace nebo jiné účely veřejné bezpečnosti. To umožňuje komplexní přístup ke kontrole hranic a vyhodnocování hrozeb.

Jak DHS využívá APIS

Posuzování rizik v reálném čase

DHS využívá systém APIS pro hodnocení cestujících v reálném čase. Porovnáním údajů o cestujících s různými databázemi může DHS okamžitě rozhodnout o úrovni kontroly, kterou je třeba u každého jednotlivce provést.

Analýza dat a prediktivní modelování

Sofistikované algoritmy analyzují data APIS s cílem předvídat vzorce chování a identifikovat anomálie. Ty mohou zahrnovat náhlé změny ve způsobech cestování, platebních metodách nebo četnosti cest, které mohou být důvodem k dalšímu šetření.

Sledování teroristů

Systém APIS má zásadní význam pro identifikaci a sledování osob na seznamech sledovaných teroristů. Díky tomu, že ministerstvo DHS obdrží údaje předem, může přijmout proaktivní opatření a buď odmítnout nástup na palubu, nebo se připravit na zatčení po příletu.

Vymáhání imigrace

Systém APIS rovněž pomáhá DHS při prosazování imigračních předpisů. Pomáhá identifikovat osoby, které překročily dobu platnosti víza nebo jinak porušují imigrační zákony.

Jak CBP používá APIS

Ověřování vstupu a výstupu

CBP používá systém APIS k ověřování záznamů o vstupu a výstupu cestujících a zajišťuje, aby cestující dodržovali délku pobytu povolenou jejich vízem nebo povolením ESTA.

Celní prohlášení

Systém APIS je integrován s dalšími systémy, které zpracovávají celní deklarace, což agentům CBP usnadňuje ověřování informací deklarovaných přijíždějícími cestujícími.

Zachycení nedovoleného zboží

Údaje systému APIS mohou ukázat, zda je pravděpodobnější, že cestující převáží kontraband nebo nedovolené zboží, což umožňuje agentům CBP efektivněji zaměřit své kontroly.

Mezinárodní spolupráce

Úřad CBP sdílí některé údaje systému APIS se zahraničními orgány o letech odlétajících z těchto zemí nebo do nich přilétajících, což napomáhá mezinárodnímu bezpečnostnímu úsilí.

Jak APIS předává údaje?

Dopravci mohou předávat informace APIS před odletem jedním ze dvou následujících způsobů:

  • Režim rychlého dotazování APIS, kterým mohou dopravci předávat údaje každého cestujícího v reálném čase při jeho odbavení před nástupem do letadla.
  • Dávkový přenos APIS. Tento způsob může být interaktivní nebo neinteraktivní a vyžaduje, aby dopravci předali všechny údaje ze seznamu cestujících 30 minut před odletem.

Bez ohledu na zvolenou metodu nebude cestujícímu umožněno nastoupit na palubu, dokud mu CBP nepovolí vstup.

Pro lodě opouštějící zahraniční přístavy a směřující do Spojených států zůstávají pravidla týkající se předávání údajů ze seznamu posádky a seznamu cestujících nezměněna. V současné době jsou povinny předávat tyto informace v období 96 až 24 hodin před příjezdem. Údaje APIS musí být nyní předány 1 hodinu před vyplutím z USA.

Proč byl systém APIS zaveden?

Před 11. zářím 2001 letečtí dopravci dobrovolně zasílali údaje o cestujících předem do USCIS, který je nyní součástí CBP. Systém APIS poprvé vstoupil v platnost v roce 2001 na základě zákona ATSA (Aviation and Transportation Security Act) a zákona o zvýšené bezpečnosti hranic a vízové reformě z roku 2002. Po zasedání Komise pro 11. září Kongres USA v rámci zákona o reformě zpravodajských služeb a prevenci terorismu (Intelligence Reform and Terrorism Prevention Act, IRTPA) z roku 2004 nařídil, aby DHS vyžadovalo předběžné údaje o všech mezinárodních cestujících, ať už letecky nebo po moři.

Jaké jsou postupy APIS v oblasti ochrany údajů a soukromí?

CBP a komerční dopravci určili osvědčené postupy a zajistili řádnou komunikaci mezi CBP a dopravci. To odpovídá současným standardům ochrany soukromí a údajů.

Přestože je systém APIS neocenitelným nástrojem pro národní bezpečnost, vyvolává obavy o ochranu soukromí. DHS a CBP podléhají přísným předpisům o uchovávání, používání a sdílení údajů, aby se snížilo riziko jejich zneužití. Otázky ohledně rozsahu shromažďování údajů a možnosti falešně pozitivních výsledků však přetrvávají.

Co znamená systém APIS pro cestující před cestou?

Pokud cestujete do cizí země, může vás letecká společnost požádat, abyste před odletem předložili údaje o cestujících. Ve většině případů budete moci své osobní údaje předložit online. To je odděleno od získání víza nebo jiného povolení od imigračních úřadů. Před odjezdem na cestu si zjistěte, jaké jsou požadavky.

Jak se mé údaje registrují v systému APIS?

Pokud cestujete do Spojených států, požádá vás dopravce o poskytnutí údajů z fotografické (horní) strany vašeho pasu, nebo pokud cestujete do Evropy, z vašeho občanského průkazu.

Požadované informace budou obsahovat vaše celé jméno, datum narození, státní příslušnost, pohlaví, typ cestovního dokladu (občanský průkaz nebo cestovní pas), číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu a zemi, kde byl váš cestovní doklad vydán.

Vaše údaje budou zjištěny buď automatickou čtečkou pasů při odbavení, nebo při rezervaci. Pokud ve stanovené lhůtě neposkytnete APIS své údaje, nebude vám umožněno cestovat.

Budoucnost systému APIS

S vývojem technologií bude systém APIS pravděpodobně stále dokonalejší. Vývoj v oblasti strojového učení a umělé inteligence by mohl vést k ještě přesnějším prediktivním modelům a biometrické metody ověřování, jako je rozpoznávání obličeje, se již testují pro integraci do systému APIS.

Žádost o povolení ESTA před cestou do USA.

Pokud jste občanem země, která je členem programu bezvízového styku (VWP), můžete své údaje zaregistrovat u americké vlády online pomocí elektronického systému pro cestovní povolení (ESTA).

DHS doporučuje zaregistrovat se v systému ESTA nejpozději 72 hodin před cestou. Své informace můžete odeslat kdykoli před plánovanou cestou.

Pokud si občané zemí programu VWP nezajistili před cestou schválenou ESTA, nebude jim umožněn vstup na palubu letadla.