Zkontrolovat stav registrace ESTA
Novinky, informace a pomoc ESTA.

Dopady teroristického zákona o předcházení cestování na program bezvízového styku

Upraveno: srp 25, 2023  | Tagy: Program bezvízového styku, způsobilost ESTA

Úvod

V lednu 2016 začala vláda USA provádět změny v bezvízovém programu prostřednictvím zákona o zlepšení a prevenci cestování teroristů z předchozího roku. Cílem tohoto zákona je vyloučit občany zemí, které Ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) považuje za státní sponzory terorismu, včetně osob z Kuby, Íránu, Iráku, Súdánu a Sýrie. Zákon byl poprvé pozměněn v roce 2018, aby zahrnoval další země, jako je Libye, Severní Korea, Somálsko a Jemen. V roce 2021 byl znovu pozměněn tak, aby zahrnoval Kubu.

Terrorist Travel Prevention Act Impacts on the Visa Waiver Program
Dopady zákona o prevenci cestování teroristů na program bezvízového styku

Způsobí mé předchozí návštěvy Kuby, Íránu, Iráku, Libye, Severní Koreje, Somálska, Súdánu, Sýrie nebo Jemenu problémy s mou žádostí o ESTA?

Zpřísněná pravidla se vztahují i na osoby, které mohly do těchto zemí vycestovat, a brání jim v tom, aby se kvalifikovaly pro program bezvízového styku, i když by na něj jinak měly nárok. Nová pravidla nebrání cestujícím v návštěvě USA. Osobám, které v minulosti cestovaly do těchto zemí nebo mají jejich občanství, však bude povolení ESTA buď odepřeno, nebo bude jejich stávající povolení zneplatněno. Tito cestující pak budou muset před vstupem do Spojených států požádat o vízum do USA. V závislosti na důvodu cesty do vyloučených zemí se mohou případ od případu uplatnit některé výjimky.

Kterých cestujících se zákon dotkne?

Podle zákona o zlepšení programu bezvízového styku a prevenci cestování teroristů již nebudou mít nárok na vstup do USA s bezvízovým stykem v rámci programu bezvízového styku osoby, které spadají do jednoho z následujících kritérií:

  • Občané zemí, které jsou členy programu bezvízového styku, kteří mohli cestovat nebo navštívit Kubu, Írán, Irák, Libyi, Severní Koreu, Somálsko, Súdán, Sýrii nebo Jemen kdykoli po 1. březnu 2011.
  • Občané zemí, které jsou členy programu bezvízového styku, kteří jsou zároveň občany Kuby, Íránu, Iráku, Libye, Severní Koreje, Somálska, Súdánu, Sýrie nebo Jemenu.

Existují nějaké výjimky z těchto omezení?

Nová pravidla se nevztahují na osoby cestující v rámci programu bezvízového styku, které mohly pobývat ve výše uvedených zakázaných zemích za účelem výkonu služby ve vojenských silách země, která je členem programu bezvízového styku, nebo za účelem výkonu oficiálních funkcí jako smluvní zaměstnanci země, která je členem programu bezvízového styku.

Osobám, které cestovaly do některé ze zemí (Kuba, Írán, Irák, Libye, Severní Korea, Somálsko, Súdán, Sýrie nebo Jemen), ať už ze služebních nebo vojenských důvodů, se doporučuje, aby si při vstupu do Spojených států přes uznaný vstupní přístav vzaly s sebou veškerou příslušnou dokumentaci. Tyto výjimky ze zákona o zlepšení bezvízového programu a prevenci cestování teroristů se nebudou vztahovat na osoby s dvojím občanstvím některé ze zakázaných zemí.

Jaké jsou další otázky ve formuláři ESTA?

Do formuláře ESTA byly přidány nebo upraveny následující otázky:

  • Cestovali jste někdy na Kubu, do Íránu, Iráku, Libye, Severní Koreje, Somálska, Súdánu, Sýrie nebo Jemenu nebo jste se na nich někdy zdržovali 1. března 2011 nebo později? Pokud ano, uveďte zemi, data návštěvy a také hlavní důvod návštěvy, jako je turistika, rodina, podnikání, profesní výměnný program, kulturní výměnný program, akademický důvod, úřední povinnosti, vojenská služba, žurnalistika, humanitární pomoc, práce v mezinárodní nebo regionální organizaci nebo jiný důvod, který není uveden.
  • Vlastnili jste někdy cestovní pas nebo občanský průkaz pro účely cestování vydaný jiným státem? Pokud ano, budete požádáni o poskytnutí informací o těchto dokladech, pokud je vlastníte. Tyto informace budou obsahovat zemi vydání, typ dokladu, číslo dokladu a rok platnosti.
  • Jste v současné době státním příslušníkem nebo občanem jiné země? Pokud ano, budete požádáni o poskytnutí informací, jako je země občanství / státní příslušnosti a způsob, jakým jste občanství / státní příslušnost získali.
  • Byli jste dříve státním příslušníkem nebo občanem jiné země? Pokud ano, budete požádáni o uvedení země, jejíž občanství / státní příslušnost jste měli.
  • Jste členem programu CBP Global Entry? Pokud ano, budete požádáni o uvedení vašeho PASSID / členského čísla programu CBP Global Entry.
  • Informace o sociálních médiích. Pokud si přejete, můžete poskytnout veškeré informace o sociálních médiích spojené s vaší přítomností online, včetně platformy a identifikátoru vašeho sociálního média. Toto pole je nepovinné.

Co mohu udělat, pokud jsem se1. března 2011 nebo později nacházel/a na Kubě, v Íránu, Iráku, Libyi, Severní Koreji, Somálsku, Súdánu, Sýrii nebo Jemenu?

Nové rozhodnutí sice nebrání těmto cestovatelům ve vstupu do USA, ale cestovatelé budou muset požádat o vízum prostřednictvím velvyslanectví nebo konzulátu USA. Velvyslanectví a konzuláty Spojených států v zemích, které se účastní programu bezvízového styku, mají pouze krátké čekací lhůty na pohovor o udělení víza. Další informace o podání žádosti o vízum naleznete na stránkách travel.state.gov a adresu velvyslanectví USA, které je příslušné pro zemi vašeho pobytu, naleznete na stránkách usembassy.gov.

O zrychlenou schůzku k pohovoru o vízum můžete požádat, pokud jste nuceni bezprostředně vycestovat ze zdravotních, humanitárních nebo obchodních důvodů a vaše povolení ESTA bylo v důsledku nového zákona zamítnuto nebo zrušeno.

Jaké jsou výhody žádosti o vízum oproti ESTA?

Vízum má oproti ESTA určité výhody: vízum je platné až 10 let, zatímco ESTA má platnost pouze 2 roky. Vízum vám také umožňuje zůstat v USA až 6 měsíců, zatímco VWP vám umožňuje zůstat pouze 90 dní. Cestující s vízem mohou také požádat o prodloužení pobytu nad rámec 6 měsíců nebo mohou během pobytu ve Spojených státech požádat o změnu třídy víza; ani jedna z těchto možností není v rámci programu bezvízového styku povolena.

Závěr

Neočekává se, že by nový zákon ovlivnil převážnou většinu cestujících ze zemí, které jsou účastníky programu bezvízového styku. Ministr vnitřní bezpečnosti může kdykoli přidat na stávající seznam další země.