Cestující vstupující do USA po zemi budou nyní potřebovat ESTA

Publikováno: Oct 15, 2022, Upraveno: Oct 15, 2022 | Tagy: Žádost ESTA čeká na vyřízení, Požadavky ESTA, Ostraha hranic

Dne 7. dubna 2022 Celní a pohraniční správa USA (CBP) upravila požadavky pro cestující v rámci bezvízového programu (VWP), kteří vstupují do Spojených států pozemní hranicí.

Kdy bude vyžadována ESTA pro cestující v rámci programu bezvízového styku, kteří vstupují do země?

Počínaje 1. říjnem 2022 budou muset mít všichni cestující, kteří vstupují do Spojených států letecky, po moři a nyní i po souši, před povolením vstupu přes hranice schválený průkaz ESTA. V předchozích letech byla ESTA vyžadována pouze u cestujících v rámci programu VWP, kteří vstupovali do Spojených států letecky nebo po moři.

Co je ESTA?

ESTA je zkratka pro elektronický systém pro cestovní povolení. Jedná se o systém, který CBP používá k předběžné kontrole cestujících před tím, než jim povolí vstup do Spojených států. Cílem systému ESTA je zvýšit bezpečnost a ochranu všech cestujících. Je důležité si uvědomit, že ESTA není vízum.

Jaké jsou výhody ESTA?

Schválené povolení ESTA lze použít pro turistické, obchodní nebo tranzitní účely do USA v délce až 90 dní na jednu návštěvu. Platnost povolení ESTA je dva roky nebo do data vypršení platnosti pasu, podle toho, co nastane dříve. ESTA lze použít pro vícenásobné vstupy, takže pokud již máte schválenou ESTA, není třeba o ni znovu žádat. Každý cestující, který splňuje podmínky programu VWP, bude potřebovat schválenou ESTA bez ohledu na věk.

Potenciální žadatelé o povolení ESTA musí splňovat i řadu dalších požadavků, včetně požadavků na pas a občanství a také na čistou imigrační a trestní minulost.

Kdy mám požádat o povolení ESTA?

Všem cestujícím se doporučuje požádat o povolení ESTA alespoň 72 hodin před příletem do Spojených států. Je třeba si uvědomit některé důležité rozdíly v závislosti na způsobu cestování:

  • Pokud přilétáte letecky nebo po moři, bez schváleného povolení ESTA vám nebude umožněn vstup na palubu letadla nebo lodi. Pokud vám tedy bude povolení ESTA na poslední chvíli zamítnuto, můžete se dostat do obtížné situace při změně letů a zbytku cestovního plánu.
  • Pokud přijíždíte po zemi, můžete jet k hranicím USA, ale nebudete smět překročit hranici, dokud nebude schváleno vaše povolení ESTA. Vstup do Spojených států si tedy můžete lépe naplánovat, pokud si na vyřízení žádosti ESTA necháte celých 72 hodin. Pokud však byla vaše žádost ESTA zamítnuta, nebudete moci vstoupit do Spojených států bez víza, jehož získání může trvat i několik týdnů.

Ruší se formulář I-94?

Ne, formulář I-94 bude i nadále vyžadován od návštěvníků přijíždějících po zemi. Změna nevede ke zrušení poplatku za I-94 (v současné době 6 USD) ani digitálního formuláře, který budou muset cestující stále vyplnit před překročením hranice po zemi. Úřad CBP má k dispozici mobilní aplikaci nazvanou CBP One™, kterou mohou cestující používat k přihlášení vstupu po souši až sedm dní předem. Aplikace je k dispozici zdarma v obchodě Apple Store i Google Play. Aplikace rovněž poskytuje záznamy o historii cesty a slouží jako doklad o získání průkazu I-94 při překročení hranice Spojených států po zemi. Výhodou používání aplikace je pohodlí, nicméně pokud si cestující nechtějí stahovat aplikaci do svých mobilních zařízení, mohou o digitální I-94 požádat i na webových stránkách CPB.

Co když mi bylo zamítnuto povolení ESTA, mohu přesto vstoupit do Spojených států pozemní cestou?

Ano, i když vám bylo zamítnuto povolení ESTA, můžete do Spojených států vstoupit po zemi. Budete však muset požádat o vízum Spojených států, které nejlépe odpovídá účelu vaší návštěvy. Stále také budete muset získat formulář I-94, který je spíše formulářem pro splnění podmínek pro cestování než další žádostí o vízum nebo cestovní povolení.

Závěr

Tato změna požadavků poskytuje úřadu CBP účinnější metodu sběru dat pro cestující v rámci programu VWP, kteří vstupují do Spojených států pozemní hranicí. Předpokládá se, že dodatečná zátěž pro cestující bude minimální. Podání žádosti o ESTA online a předložení digitálního formuláře I-94 před příjezdem na hranice ušetří čas cestujícím i CBP.

Podíl

FacebookTwitterYoutube

Zažádejte o ESTA

ESTA je povinná cestovní autorizace pro způsobilé cestovatele, kteří vstupují do Spojených států po zemi, letecky nebo po moři při návštěvách kratších než 90 dní.

Zažádejte o ESTA

Příspěvky